Drzwi Otwarte Wydziału Nauk Historycznych UMK 21-22.03.2017 r.

W dniach 21 i 22 marca wybrani uczniowie z klas I AA i II AA mogli uczestniczyć wraz z nauczycielką bibliotekarką w Drzwiach Otwartych Wydziału Nauk Historycznych UMK i wysłuchać dwóch wykładów: dr Natalii Pamuły – Cieślak „Wujek Google i ciocia Wikipedia, czyli o pułapkach sieci słów kilka” oraz dr Anety Niewęgłowskiej „Emancypacja kobiet w dziewiętnastowiecznej Europie”.

 

Oto czego mogliśmy się dowiedzieć:

  • Dzisiejsze media i Internet charakteryzują się szybkością przepływu, zmiennością i nadmiarowością informacji. Warto znać mechanizmy działania najpopularniejszych w Internecie źródeł czy narzędzi informacji po to, by z nich sprawnie korzystać, a także zdawać sobie sprawę z pułapek, w które złapać się może każdy użytkownik. Google, Wikipedia, media społecznościowe to obszary Sieci, które nie są obce jej użytkownikom – pytanie jak dobrze je znamy? Czy można zautomatyzować czyjąś tożsamość? Czy Wikipedia to encyklopedia? Czy Google myśli za nas? A także dlaczego siedzimy we własnych bąbelkach i jak się z nich wydostać?
  • Emancypacja, feminizm to hasła, które jak widać, do dziś w wielu z nas budzą emocje. Celem wykładu było przybliżenie słuchaczom początków ruchu emancypacji kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki tzw. kwestii kobiecej na ziemiach polskich w dziewiętnastym stuleciu. Aktywność kobiet, mająca swoje odbicie w licznie zakładanych organizacjach, doprowadziła do równouprawnienia zarówno w sferze edukacyjnej, zawodowej, jak i prawnej. Zostaliśmy zapoznani z sylwetkami głównych działaczek emancypacyjnych, ich inicjatywą, jak i reakcjami społecznymi na powyższe działania. Chronologicznie wykład obejmował czasy od rewolucji francuskiej do wybuchu I wojny światowej. Jak widać, po otaczającej nas rzeczywistości, dorobek ruchu społecznego nie zawsze przyjął się mentalnie nawet dwa wieki później.

 

Nauczycielka Bibliotekarka