Relacja z praktyk zawodowych w Czechach

Projekt pt. "Europejskie staże toruńskich techników kluczem do innowacyjnej gospodarki naturalnymi zasobami przyrody” o numerze 2017-1-PL01-KA102-036257 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój POWER współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

Celem czterotygodniowych praktyk zawodowych w Republice Czeskiej była nauka poprzez pracę, obserwację i dokumentację 15 uczniów kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (OZE) oraz 5 uczniów kierunku technik inżynierii środowiska i melioracji (IŚIM).

 

                      

 

20 uczniów klasy III BC wróciło już z Hawierzowa w Czechach po zrealizowaniu programu praktyk w następujących firmach:

  • Biogazownia Tadeáš Koch - Farma Stonava 1064, 735 34 Stonava (4 uczniów OZE)
  • Biogazownia Depos Horní Suchá, a.s. Solecká 1321/1, 735 35 Horní Suchá (11 uczniów OZE)
  • Zakład rekultywacji terenów pokopalnianych i laboratorium DIAMO, státní podnik, odštěpný závod ODRA, Sirotčí 1145/7, 703 00 Ostrava -Vítkovice


Nad zapewnieniem stażu w powyższych placówkach, transportem i zakwaterowaniem oraz prawidłową realizacją programu czuwała firma pośrednicząca Agamos ul. Zelená 1387/14, 735 35 Horní Suchá, a program dla poszczególnych kierunków obejmował następujące prace i zadania:

- IŚIM:  organizowanie i prowadzenie robót związanych z wykonaniem i utrzymaniem dróg dojazdowych, wykonywanie robót melioracyjnych, prace miernicze i ziemne, analiza różnych wskaźników wód, gleb i powietrza (prace laboratoryjne)

- OZE: zaznajomienie się z zasadami działania i ważnymi dokumentami odnoszącymi się do działania biogazowni, obserwacja działania i konserwacja elementów biogazowni rolniczej takich jak mikroturbiny, agregat kogeneracyjny czy komora fermentacyjna, zapoznanie się z procesem pozyskiwania gazu palnego (biogazu) powstającego w procesie metanogenezy.

 

Oprócz praktyk zawodowych nasi uczniowie mieli okazję poznać kulturę Czech zwiedzając takie miasta jak Praga czy Ostrawa. Była to znakomita okazja do wykazania się znajomością języka czeskiego, którego podstawy uczniowie przyswoili na 20-godzinnym kursie poprzedzającym wyjazd.

 

Klasa III BC do praktyk zagranicznych przygotowywała się kilka miesięcy uczęszczając m.in. na zajęcia z j. angielskiego zawodowego, wspomnianego już j. czeskiego, kurs montażu (OZE) czy kurs praktyczny dla inżynierii środowiska, szkolenie BHP oraz zajęcia z pierwszej pomocy.


Uczniowie klasy III BC zaliczyli praktyki pomyślnie, wszyscy z  ocenami celującymi!!!


A oto niezapomniane wrażenia uwiecznione na zdjęciach.