Spotkanie z autorką - Panią Joanną Ostrowską

8 listopada w czytelni Centrum Sztuki Współczesnej mieliśmy przyjemność rozpocząć realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, do którego przystąpiła biblioteka naszej szkoły. Pierwszą z zaplanowanych imprez było spotkanie autorskie z badaczką przez wiele lat wypieranych ze zbiorowego panteonu ofiar III Rzeszy – osób określanych w hitlerowskim prawodawstwie jako asocjalne. Poprzednie publikacje autorki poświęcone były osobom prześladowanym ze względu na nieheteronormatywną orientację seksualną. Jedną z nim był Polak, torunianim – Teofil Kosiński, skazany z nazistowskiego  paragrafu 175.

 

                Aktualna publikacja autorki wydobywa z mroku zapomnienia ofiary przemocy seksualnej – przede wszystkim kobiety Polki, zmuszane przez przedstawicieli władz III Rzeszy do świadczenia przymusowej pracy seksualnej na rzecz żołnierzy niemieckich, żołnierzy z państw satelickich a także więźniów funkcyjnych w obozach hitlerowskich. Na terenie Auschwitz I, obok charakterystycznej bramy  z napisem „Arbeit macht frei”, w bloku 24a mieścił się obozowy puff. Zatrudniane w nim więźniarki były okłamywane, że po zadanym okresie czasu, będą zwalniane z obozu, często nie podawano im także wprost informacji o pracy, do której miałyby się zgłosić, określanej eufemistycznie „pracą w lekkim komando”. Cierpienia, których doznawały więźniarki ze strony władzy hitlerowskiej, zostały dodatkowo wyparte i odrzucone ze zbiorowej świadomości społeczeństw narodów podlegającym władzy faszystowskiej. W ten sposób ofiary doznały powtórnej wiktymizacji, co spowodowało ich milczenie po wojnie.

                Publiczność w trakcie spotkania, dzieliła się spostrzeżeniami,  że tabu ofiar seksualnych, jest nadal obecne we współczesnym świecie badań naukowych. W jego przełamaniu dużą rolę odgrywają społeczne organizacje pozarządowe, które upominają się o szacunek i pamięć dla ofiar.

 

Stara Bibliotekara