Kontakt

87-100 Toruń ul. Batorego 43/49
tel. 56 623 13 38

sekretariat@zsis.edu.pl

Kalendarium

Środa, 2021-03-03

Imieniny: Kingi, Maryna

Spotkanie z Profesor Ewą Bińczyk

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa a więc propagowania rozwoju osobistego poprzez lekturę, młodzież klasy II BC pod opieką wychowawczyni p. Anny Wojdowicz, miała okazję – 20 maja  2019 r. spotkać się profesorą UMK Ewą Bińczyk.

Profesora jest socjolożką i filozofką, autorką bestsellerowej książki „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu”. Jest to pozycja opisująca narrację wokół najważniejszego globalnego a nawet kosmicznego problemu – zmian klimatycznych wywołanych destrukcyjną gospodarką człowieka.

 

Na spotkaniu dowiedziałyśmy i dowiedzieliśmy się, że zmiany klimatyczne już się dzieją a anomalia pogodowe, których doświadczamy, są właśnie ich symptomem. Dziś - jest czas na ostatni alarm, bo jeśli temperatura na Ziemi wzrośnie o kolejne pół stopnia, zmiany będą nieodwracalne. Doprowadzimy do śmieci planety a przede wszystkim do wyginięcia człowieka.

Dlatego aktualnie ruch klimatyczny, postulujący radykalne obniżenie emisji gazów cieplarnianych, głównego sprawcy zmian klimatycznych,  to spontaniczny ruch obywatelski organizujący protesty na całym świecie. Najaktywniejszymi jego członkami są osoby najmłodsze, najbardziej zainteresowane dobrostanem planety, którą obejmują w spadku, na przyszłe lata swego życia. Do postaci ikonicznych należy tu 15 letnia Szwedka, Greta Thunberg, w 2019 roku oficjalna kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla za aktywistyczną działalność w obronie klimatu, inicjatorka strajków szkolnych.

Mam nadzieję, że organizując to spotkanie, zasiałam zaangażowanie w działanie wśród uczennic i uczniów naszej szkoły dla dobra klimatu a więc Ziemi, fauny i flory a także człowieka.

Serdecznie dziękuję gościni – profesorze Ewie Bińczyk oraz koleżance Annie Wojdowicz za wspólną pracę.

 

Stara Bibliotekara

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie