Kontakt

87-100 Toruń ul. Batorego 43/49
tel. 56 623 13 38

sekretariat@zsis.edu.pl

Kalendarium

Niedziela, 2021-04-11

Imieniny: Filipa, Izoldy

Będzie dobrze

BĘDZIE DOBRZE – ŚWIAT NIE JEST TAKI ZŁY
Zachęcam do pozytywnego myślenia o otaczającej nas rzeczywistości, by wspólnie czekać na moment, w którym znów… „zakwitną jabłonie”.
Pandemia wywróciła do góry nogami naszą codzienność. Na pewno zrozumieliśmy, że musimy jeszcze większą wagę przykładać do własnego zdrowia - do profilaktyki, świadomego budowania odporności naszego organizmu, przestrzegania zasad higieny.
Świat w obliczu pandemii  okazał się solidarny i zaangażowany w poszukiwanie leków oraz w opracowywaniu szczepionek. Zmobilizował się i wyedukował, a zasoby materialne oraz intelektualne doprowadzą do opanowania tego zagrożenia..

Większym problemem może być brak umiejętności selekcjonowania i  analizowania informacji. Może dlatego, że mamy coraz mniej czasu. Powinniśmy wyrobić w sobie nawyk podawania w wątpliwość zasłyszanych wiadomości i sprawdzać źródła lub pytać o dowody.
Ludzie na ogół mają skłonność do widzenia wszystkiego w najczarniejszych scenariuszach, np. że niebawem będzie koniec świata, albo nowa wojna, ale na szczęście one się nie sprawdzają. Warto uświadomić sobie, że świat jest lepszy, bezpieczniejszy, niż wynika to z istniejących i powtarzanych w przestrzeni publicznej stereotypów. Świat ma nadal wiele problemów do rozwiązania. Jednak w 2020 roku skala głodu jest mniejsza, niż była. Udoskonalono odmiany zbóż. Wprowadzono systemy nawożenia oraz nawadniania. Poradzono sobie z różnymi plagami. Zwiększono wydajność upraw. Zmniejsza się też liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Rosną dochody ludności na całym świecie.
W wymiarze czysto osobistym możemy wyciągnąć z tej globalnej sytuacji wniosek-Wprowadźmy w swoim zachowaniu zmiany z punktu widzenia wartości najwyższych, którymi są ŻYCIE I ZDROWIE. Natura ludzka jest w tym względzie silną barierą. Ludzie lubią gromadzić dobra materialne, natomiast mają kłopot z ich pozbywaniem się. Bardziej zwracają uwagę na to jak są odbierani, oceniani przez innych - niż na koncentrowaniu się na rozwoju osobistym  i duchowym. W takim kierunku należy też wdrażać indywidualną odpowiedzialność za własne zdrowie. Należy pamiętać o ruchu na świeżym powietrzu. Szczególne znaczenie ma również dieta. Odpowiedzialność to także kontrola nad zachciankami własnego mózgu. Warto wiedzieć, że mózg lubi cukier. Musimy się więc zdyscyplinować, by stawić skuteczny opór tej zachciance.
Warto opracować własny plan zarządzania swoim życiem i zdrowiem.

Spójrzcie na otaczającą nas rzeczywistość  optymistycznie, a współczynnik  szczęścia poprawi się znacznie!

opracowała
Katarzyna Kubisiak

Galeria

Powiększ zdjęcie