Zdalne doradztwo zawodowe - dlaczego warto?

W ramach projektu Wszechstronny absolwent z uprawnieniami zawodowymi uczniowie klasy IV DW odbywają w trybie zdalnym zajęcia z doradztwa zawodowego się. Doradca zawodowy udziela pomocy w planowaniu dalszego kształcenia i kariery zawodowej uwzględniając predyspozycje indywidualne osób korzystających z pomocy, a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego.

Zajęcia z doradztwa zawodowego skierowane są w szczególności młodzieży kończącej szkołę poszukującej odpowiedzi m.in. na pytania:
Jakie są moje zainteresowania i umiejętności?
Jakie są moje plany, pasje i cele. A jeśli ich nie ma?
Która uczelnia jest dla mnie odpowiednia?
Moja wymarzona praca?
Czy istnieją alternatywy ścieżki kształcenia do mojej wymarzonej pracy?

Jakie są korzyści:
Można:

- dowiedzieć się jak zaplanować swoją dalszą edukację oraz karierę zawodową
- uzyskać jasność swoich planów i celów zawodowych
- uzyskać informacje na temat swoich mocnych strony, talentów i w jaki sposób wykorzystać je w planowaniu dalszej edukacji
- otrzymać informacje na temat aktualnych wymagań rynku pracy, aktualnych możliwości dróg kształcenia.

Zajęcia pomagają określić zainteresowania i umiejętności wykorzystując różne ćwiczenia, testy i kwestionariusze psychologiczne, uczą podejmowania samodzielnych decyzji związanych z wyborem uczelni, zawodu poprzez udzielanie informacji zawodowo - edukacyjnej, takich jak o możliwościach kształcenia, informacje o rynku pracy, informacje o zawodach itp.