Projekt "W stronę dojrzałości' i konkurs "Zdrowa dojrzałość"

W I półroczu 2018/2019 trzynastu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach adresowanych do młodzieży pod nazwą "W stronę dojrzałości", obejmujących tematykę zdrowia prokreacyjnego i profilaktyki zachowań ryzykownych (wpisującej się w program wychowawczo - profilaktyczny szkoły). Projekt wynikał z realizacji zadania zleconego przez Ministra Zdrowia i dotyczył problemów, z którymi aktualnie nastoletni uczniowie się zderzają.

Zadanie sfinansowane zostało ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Zajęcia poprowadzone zostały przez wyszkolonego w tym zakresie tutora, panią Magdalenę Posachowicz. Pracowaliśmy na specjalnie zaproponowanych do realizacji tego programu scenariuszach, nigdzie dotąd niepublikowanych, które bardzo ciekawie przedstawiły tematykę warsztatów. Cotygodniowe pozalekcyjne spotkania były okazją do nabycia dodatkowej wiedzy, integracji, wymiany doświadczeń i przedstawienia problemów z zakresu prokreacji i zachowań ryzykownych nurtujących współczesną młodzież.

Na zakończenie projektu uczniowie uczestniczyli w konkursie "Zdrowa dojrzałość" na etapie szkolnym, a najlepsza 5 zmierzyła podczas etapu wojewódzkiego ze swoimi rówieśnikami ze Świecia, Włocławka, Tucholi, Żychlina, Strzelna czy Bydgoszczy. Tematyka konkursu obejmowała treści, które realizowaliśmy w trakcie warsztatów szkolnych. Etap wojewódzki odbył się w Bydgoszczy i był zarazem podsumowaniem projektu w formie debaty. Nasza młodzież doskonale reprezentowała szkołę, prezentując bardzo dojrzałe przemyślenia i spostrzeżenia dotyczące zdrowia prokreacyjnego. Sukcesem okazał się także sam konkurs, ponieważ dwie uczennice - Iwona Pietrkiewicz (II miejsce) i Julia Chmiel (III miejsce) stanęły na podium i otrzymały bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nadmienić wypada, że wszyscy uczestnicy projektu zostali docenieni i nagrodzeni. Z uśmiechem na twarzy, mimo późnej pory, z poczuciem dobrze wypełnionej misji wróciliśmy do Torunia.